380LX331M450A042
DigiKey Part Number
338-2695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX331M450A042
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm