380LX391M450A452
DigiKey Part Number
338-3829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX391M450A452
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C