381LR681M200J032
DigiKey Part Number
338-2500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR681M200J032
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 219mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.42 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
219mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C