477CKS100M
DigiKey Part Number
1572-1748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477CKS100M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 352.7mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.395 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.30175 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
352.7mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C