CD17ED820JO3F
DigiKey Part Number
CD17ED820JO3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD17ED820JO3F
Description
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
82 pF
Features
RF, High Q, Low Loss
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)