DGH207Q2R7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 183
Unit Price: ₱3,472.96000
Datasheet
200 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can - Snap-In 6mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
DGH207Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH207Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH207Q2R7
Description
CAP 200F -10%, +30% 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
200 F
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 1kHz