MGW1R54812
DigiKey Part Number
1776-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGW1R54812
Description
DC DC CONVERTER +/-12V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 65mA, 65mA 36V - 76V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGW1R54812 Models
Category
Voltage - Output 2
-12V
Mfr
Current - Output (Max)
65mA, 65mA
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
76V
Package / Case
5-SIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)