PDA50F-12-N
DigiKey Part Number
1776-PDA50F-12-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDA50F-12-N
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 3.23" W x 1.36" H (119.9mm x 82.0mm x 34.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
4.3 A