CWR-130-16-0203 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 679
Unit Price: ₱76.22000
Datasheet
16 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
CWR-130-16-0203
CWR-130-16-0203
CWR-130-16-0203
DigiKey Part Number
CDP16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-16-0203
Description
CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.300" (7.62mm)
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Through Hole
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Gauge
28-30 AWG, Stranded or Solid
Part Status
Obsolete
Features
Feed Through
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish
Tin
Number of Positions
16
Color
Blue
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded
All
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)