CWR-170-10-0203
CWR-170-10-0203
CWR-170-10-0203
DigiKey Part Number
CCE10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-170-10-0203
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Blue
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-170-10-0203 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
IDC
Packaging
Bulk
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row
5
Color
Blue
Number of Positions
10
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Card Thickness
0.032" ~ 0.070" (0.81mm ~ 1.78mm)
Material - Insulation
Thermoplastic
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)