CWR-170-20-0000
DigiKey Part Number
CCE20G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-170-20-0000
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-170-20-0000 Models
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions/Bay/Row
10
Number of Positions
20
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Card Thickness
0.032" ~ 0.070" (0.81mm ~ 1.78mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)