CWR-170-34-0000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CCE34G-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CWR-170-34-0000 |
Description | CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 34 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue |
Part Status Obsolete | Contact Finish Gold |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions/Bay/Row 17 | Color Blue |
Number of Positions 34 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Card Thickness 0.032" ~ 0.070" (0.81mm ~ 1.78mm) | Material - Insulation Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Base Product Number |
Pitch 0.100" (2.54mm) |