MUN12AD03-SEC
DigiKey Part Number
2037-MUN12AD03-SECTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-MUN12AD03-SECCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-MUN12AD03-SECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUN12AD03-SEC
Description
DC DC CONVERTER 0.8-5.5V
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 5.5V 3A 4.5V - 17V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MUN12AD03-SEC Models
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Efficiency
91%
Package / Case
8-LDFN Exposed Pad Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.12" L x 0.11" W x 0.05" H (3.0mm x 2.8mm x 1.3mm)
Voltage - Input (Max)
17V
Supplier Device Package
8-DFN (3x2.8)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3A