10GEEG3E
10GEEG3E
10GEEG3E
DigiKey Part Number
603-1154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10GEEG3E
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10GEEG3E Models
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
Delta Electronics
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Series
Current Rating - Filter
10A
Packaging
Bulk
Accomodates a Fuse
No
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Connector Style
IEC 320-C14
Termination
Quick Connect
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.45mm x 21.60mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A