DRC-12V015W1RZ
DigiKey Part Number
1145-DRC-12V015W1RZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-12V015W1RZ
Description
DINRAIL PS 12V/1.25A, OVC III
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.25A
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
14W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
86.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.70" W x 3.45" H (55.1mm x 17.8mm x 87.6mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
375V
Standard Number
60335-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V