DRC-12V100W1RZ
DigiKey Part Number
1145-DRC-12V100W1RZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-12V100W1RZ
Description
DIN-RAIL PS 12V/7.1A, OVC III
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 7.1A
Category
Power (Watts)
85W
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
89.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
2.17" L x 2.76" W x 3.44" H (55.1mm x 70.1mm x 87.4mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
7.1A