DRP024V060W1NZ
DigiKey Part Number
1145-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V060W1NZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Power (Watts)
60W
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.70" L x 1.26" W x 4.75" H (119.3mm x 32.0mm x 120.6mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, NEC Class 2, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A