DRP024V240W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 0
Unit Price: ₱6,657.09000
Datasheet
Similar
Delta Electronics
In Stock: 180
Unit Price: ₱6,317.06000
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 107
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Delta Electronics DIN Rail Power Supplies  | Digi-Key Daily
DRP024V240W1AA
DigiKey Part Number
603-1228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V240W1AA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DRP024V240W1AA Models
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Size / Dimension
4.67" L x 3.35" W x 4.76" H (118.5mm x 85.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SEMI, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10A