DRP048V060W1BN
DigiKey Part Number
1145-1091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP048V060W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 60W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.25A
Category
Power (Watts)
60W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.92" L x 1.26" W x 4.76" H (125.0mm x 32.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.25A