DSML-1153-24E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱1,653.46600
Datasheet
Intermittent Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.750" (19.05mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
Delta DSML Series Latching Solenoids | Digi-Key Daily
DSML-1153-24E
DigiKey Part Number
1144-1417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-1153-24E
Description
SOLENOID LATCH PULL INTER 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Stroke Length
0.750" (19.05mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
20 W
Series
DC Resistance (DCR)
29Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.438" (11.13mm)
Duty Cycle
Intermittent
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
24VDC