MDS-060AAS15 BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 78
Unit Price: ₱2,143.80000
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 72
Unit Price: ₱1,151.70000
Datasheet
15V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
Delta Power Management Solutions | Digi-Key Daily
MDS-060AAS15 BA
DigiKey Part Number
1145-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-060AAS15 BA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.31" L x 2.44" W x 1.34" H (135.0mm x 62.0mm x 34.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 275 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output
15V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
4A
Weight
0.553 lb (250.84 g)
Power (Watts)
60 W