MEB-1K2A48T AAA
DigiKey Part Number
1145-1305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEB-1K2A48T AAA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEB-1K2A48T AAA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PMBus™, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
8.03" L x 5.00" W x 1.59" H (204.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60950-1
Current - Output 1
25 A