PMC-12V050W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 57
Unit Price: ₱999.84000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-12V050W1AA
DigiKey Part Number
603-1239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-12V050W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-12V050W1AA Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
83%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 1
4.17 A