PMT-5V50W1AA
DigiKey Part Number
1145-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-5V50W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-5V50W1AA Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cURus, TUV
Current - Output 1
10 A