XB3-24B5RM-J
DigiKey Part Number
602-XB3-24B5RM-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB3-24B5RM-J
Description
XBEE 3 BLU BLE 5.4 RF PAD MMT
Manufacturer Standard Lead Time
91 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth Bluetooth v5.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Serial Interfaces
ADC, SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included
Series
Utilized IC / Part
EFR32MG
Memory Size
1MB Flash, 96kB RAM
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
RF Family/Standard
Bluetooth
Current - Receiving
13.5mA
Protocol
Current - Transmitting
32mA
Modulation
FSK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C