AP7340-11FS4-7
DigiKey Part Number
AP7340-11FS4-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7340-11FS4-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7340-11FS4-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7340-11FS4-7
Description
IC REG LINEAR 1.1V X2-DFN10104
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA X2-DFN1010-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7340-11FS4-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.25V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Supplier Device Package
X2-DFN1010-4
Voltage Dropout (Max)
0.62V @ 150mA