AP7366EA-12W5-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7366EA-12W5-7 |
Description | IC REG LINEAR 1.2V 600MA SOT-25 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-25 |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 80 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V | Supplier Device Package SOT-25 |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 600mA |