AP7366EA-12W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7366EA-12W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7366EA-12W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7366EA-12W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7366EA-12W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 600MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-25
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1V @ 600mA