AZ23C6V8-7-F
DigiKey Part Number
AZ23C6V8-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C6V8-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C6V8-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C6V8-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Diodes Incorporated
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Tolerance
±5%