AZ23C6V8W-7-F
DigiKey Part Number
AZ23C6V8W-7FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C6V8W-7FDICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C6V8W-7FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C6V8W-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 200 mW ±5% SOT-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW