BZT52C2V7LP-7
DigiKey Part Number
BZT52C2V7LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C2V7LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C2V7LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C2V7LP-7
Description
DIODE ZENER 2.7V 250MW DFN1006-2
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 250 mW ±7% Surface Mount DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
DFN1006-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms