BZT585B4V3T-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2,149
Unit Price: ₱0.87000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,909
Unit Price: ₱0.87000
Datasheet
Rohm Semiconductor
Zener Diode 4.3 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZT585B4V3T-7
DigiKey Part Number
BZT585B4V3T-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT585B4V3T-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT585B4V3T-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B4V3T-7
Description
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT585B4V3T-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms