DMN3350LFB-7B
DigiKey Part Number
31-DMN3350LFB-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN3350LFB-7B
Description
MOSFET BVDSS: 25V~30V X1-DFN1006
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 1.6A (Ta) 600mW (Ta) Surface Mount X1-DFN1006-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.6V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.1 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38.4 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
600mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X1-DFN1006-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 590mA, 10V