DMP4011SPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMP4011SPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP4011SPSW-13
Description
IC
Detailed Description
P-Channel 40 V 11.7A (Ta), 76A (Tc) 1.3W (Ta) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2747 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 9.8A, 10V