DMP6250SE-13
DigiKey Part Number
DMP6250SE-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP6250SE-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP6250SE-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP6250SE-13
Description
MOSFET P-CH 60V 2.1A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 2.1A (Ta) 1.8W (Ta), 14W (Tc) Surface Mount SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP6250SE-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.7 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
551 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 14W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 1A, 10V