DMTH4007LPSQ-13
DigiKey Part Number
DMTH4007LPSQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4007LPSQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4007LPSQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4007LPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 40V 15.5A PWRDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 15.5A (Ta), 100A (Tc) 2.7W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1895 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.7W (Ta), 150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA