DMTH4M40LPGW-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Unit Price: ₱2.82893
Datasheet
New at DigiKey
N-Channel 40 V 700A (Tc) 4.6W (Ta), 341W (Tc) Surface Mount PowerDI8080-5
DMTH4M40LPGW-13
DigiKey Part Number
31-DMTH4M40LPGW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4M40LPGW-13
Description
MOSFET BVDSS: 31V~40V POWERDI808
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
241 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16698 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
4.6W (Ta), 341W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI8080-5
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.4mOhm @ 25A, 10V