SBR10M100P5Q-13D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 6,547
Unit Price: ₱69.67000
Datasheet
Diode 100 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
SBR10M100P5Q-13D
DigiKey Part Number
SBR10M100P5Q-13D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10M100P5Q-13D
Description
DIODE SBR 100V 10A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
245pF @ 4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)