ZXMS6001N3QTA
DigiKey Part Number
ZXMS6001N3QTADI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6001N3QTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.1A SOT-223
Category
Current - Output (Max)
1.1A
Mfr
Rds On (Typ)
520mOhm
Series
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Auto Restart
Part Status
Last Time Buy
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q101
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
SOT-223
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
60V (Max)