ZXMS6004DT8TA
DigiKey Part Number
ZXMS6004DT8TADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMS6004DT8TADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMS6004DT8TADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6004DT8TA
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 SM8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.2A SM8
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V
Mfr
Current - Output (Max)
1.2A
Series
Rds On (Typ)
350mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
SM8
Voltage - Load
60V (Max)