ZXMS6004SGTA
DigiKey Part Number
ZXMS6004SGTATR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMS6004SGTACT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMS6004SGTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6004SGTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.3A SOT-223-3
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V
Mfr
Current - Output (Max)
1.3A
Series
Rds On (Typ)
350mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Load
60V (Max)