ZXMS6008FFQ-7
DigiKey Part Number
31-ZXMS6008FFQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMS6008FFQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMS6008FFQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6008FFQ-7
Description
LOW SIDE INTELLIFET SOT23F T&R 3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.1A SOT-23F
Category
Current - Output (Max)
1.1A
Mfr
Rds On (Typ)
500mOhm
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Qualification
AEC-Q100
Supplier Device Package
SOT-23F
Voltage - Load
60V