ZXMS6008FFQ-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZXMS6008FFQ-7 |
Description | LOW SIDE INTELLIFET SOT23F T&R 3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.1A SOT-23F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 1.1A |
Mfr | Rds On (Typ) 500mOhm |
Series | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Switch Type | Grade Automotive |
Number of Outputs 1 | Qualification AEC-Q100 |
Ratio - Input:Output 1:1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Configuration Low Side | Supplier Device Package SOT-23F |
Output Type N-Channel | Package / Case |
Voltage - Load 60V |