ZXMS81200SP-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS81200SP-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS81200SP-13
Description
HIGH SIDE INTELLIFET SO-8EP T&R
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.5A 8-SO-EP (Type E)
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
5V ~ Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Rds On (Typ)
200mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Slew Rate Controlled
Number of Outputs
1
Fault Protection
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-SO-EP (Type E)
Interface
Logic
Package / Case
Voltage - Load
28V ~ 28V