ZXMS81200SPQ-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS81200SPQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMS81200SPQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMS81200SPQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS81200SPQ-13
Description
HIGH SIDE INTELLIFET SO-8EP T&R
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.5A 8-SO-EP (Type E)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXMS81200SPQ-13 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
5V ~ Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.5A
Series
Rds On (Typ)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
8-SO-EP (Type E)
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Load
28V ~ 28V