DI080N06PQ-AQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI080N06PQ-AQ |
Description | MOSFET POWERQFN 5X6 N 65V 105A 0 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 65 V 80A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DI080N06PQ-AQ Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4128 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 80W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 65 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package 8-QFN (5x6) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 30A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA | Base Product Number |