DI100N10PQ
DigiKey Part Number
4878-DI100N10PQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI100N10PQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI100N10PQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI100N10PQ
Description
MOSFET PWRQFN 5X6 100V 0.0045OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount 8-QFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI100N10PQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-QFN (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 30A, 10V