DI280N10TL
DigiKey Part Number
4878-DI280N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI280N10TLCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI280N10TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI280N10TL
Description
MOSFET N-CH 100V 280A 8-POWERSFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 280A (Tc) 425mW (Tc) Surface Mount TOLL
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI280N10TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8150 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
425mW (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 50A, 10V