DI7A6N10SQ
DigiKey Part Number
4878-DI7A6N10SQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI7A6N10SQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI7A6N10SQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI7A6N10SQ
Description
MOSFET N-CH 100V 7.6A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7.6A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI7A6N10SQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1650 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
8-SO
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 7.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA