P6SMBJ120CA
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ120CATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P6SMBJ120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V